Folkfest på KSSS Olympic Class Regatta!
Oktober bjöd på sitt allra bästa väder igår då KSSS höll i Olympic Class Regatta, man slår i år alla rekord vad det gäller deltagare. Ca 430 båtar och nästan 500 seglare fanns på baggensfjärden i den nyckfulla västliga vinden. Största klassen är E-jolle som har elitserie och 120 båtar på en linje. Två nya olympiska klasser hade premiär, 49er FX för damer där 4 båtar samlats för att tävla(ev. den första FX tävlingen någonsin). Flerskrov mix var också med även om det inte var i den nya båttypen Nacra 17 utan i F18. Här såg vi två potentiella OS konstelationer, Tim Shuwalow tillsammans med Karin Berg som leder tävlingen samt Antonia Sjöstedt och Magnus Löwden som ligger femma.
Här är lite film från folkfesten:
Zoom8
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
Total |
Nett |
1st |
Zoom 8 |
SWE |
201 |
Simon Weideskog |
BOOSS |
2 |
(4) |
2 |
1 |
9 |
5 |
||
2nd |
Zoom 8 |
FIN |
567 |
Anton Eklund |
ESF Esbo Segelförening |
(5) |
5 |
1 |
2 |
13 |
8 |
||
3rd |
Zoom 8 |
FIN |
614 |
Sam Stenman |
BooSS |
6 |
6 |
(7) |
3 |
22 |
15 |
Optimist
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
Total |
Nett |
1st |
Optimist |
SWE |
4301 |
Adrian Salamon |
KSSS |
1 |
4 |
(11) |
6 |
22 |
11 |
||
2nd |
Optimist |
NOR |
3649 |
Uffe Tomasgaard |
Drøbaksund SF |
7 |
(31) |
3 |
4 |
45 |
14 |
||
3rd |
Optimist |
FIN |
469 |
Pietari Airakorpi |
HSK |
2 |
(15) |
10 |
5 |
32 |
17 |
laser 4,7
Rank |
Class |
Nat |
Sailno |
HelmName |
Club |
Total |
Nett |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
1st |
Laser 4.7 |
SWE |
163807 |
GKSS |
6 |
3 |
1 |
1 |
(3) |
1 |
|||
2nd |
Laser 4.7 |
SWE |
176320 |
VÄKK |
7 |
5 |
(2) |
2 |
1 |
2 |
|||
3rd |
Laser 4.7 |
SWE |
198436 |
MOSS |
11 |
8 |
(3) |
3 |
2 |
3 |
Laser Standard
Rank |
Class |
Nat |
Sailno |
HelmName |
Club |
Total |
Nett |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
1st |
Laser Standard |
SWE |
193199 |
MASS |
59 |
7 |
4 |
2 |
(52 BFD) |
1 |
|||
2nd |
Laser Standard |
FIN |
203551 |
Fredrik Westman |
HSF |
61 |
9 |
2 |
4 |
(52 BFD) |
3 |
||
3rd |
Laser Standard |
FIN |
198227 |
BS |
34 |
15 |
8 |
1 |
6 |
(19) |
Laser Radial
Rank |
Class |
Nat |
Sailno |
HelmName |
Club |
Total |
Nett |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
1st |
Laser Radial |
SWE |
200696 |
KSSS |
7 |
3 |
1 |
(4) |
1 |
1 |
|||
2nd |
Laser Radial |
SWE |
203884 |
NÄYC |
13 |
8 |
3 |
2 |
3 |
(5) |
|||
3rd |
Laser Radial |
FIN |
200655 |
Niki Blässar |
NJK |
22 |
10 |
5 |
(12) |
2 |
3 |
470
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
Total |
Nett |
1st |
470 |
SWE |
340 |
Carl Johannisson |
Henrik Grim |
KSSS |
1 |
1 |
2 |
2 |
2nd |
470 |
FIN |
77 |
Konttinen Okko |
HSK (Helsingfors segelklubb) |
2 |
2 |
4 |
4 |
|
3rd |
470 |
SWE |
334 |
Hanna Larsson |
Alexandra Larsson |
GKSS |
4 |
3 |
7 |
7 |
Finnjolle
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
Total |
Nett |
1st |
Finn |
SWE |
33 |
Max Salminen |
KSSS Kungl. Svenska Seglar Sällskapet |
1 |
1 |
2 |
2 |
|
2nd |
Finn |
SWE |
736 |
Stefan Fagerlund |
Södertälje Båtklubb (SÖBK) |
2 |
2 |
4 |
4 |
|
3rd |
Finn |
SWE |
16 |
Henrik Rydell |
UKF (Uppsala Kanotförening) |
3 |
3 |
6 |
6 |
E-jolle
Rank |
Nat |
SailNo |
HelmName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
Total |
Nett |
1st |
SWE |
3501 |
Hannes Westberg |
LESS |
4 |
3 |
3 |
10 |
10 |
|||
2nd |
SWE |
4 |
Rasmus Rosengren |
KSSS |
1 |
1 |
9 |
11 |
11 |
|||
3rd |
SWE |
96 |
James Olsson |
KKKK |
2 |
4 |
8 |
14 |
14 |
29:er
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
Total |
Nett |
1st |
29er |
FIN |
2032 |
Victor Silén |
NJK Nyländska Jaktklubben |
1 |
2 |
1 |
1 |
(9) |
2 |
16 |
7 |
|
2nd |
29er |
FIN |
2031 |
Eetu Kotiranta |
Tom Wendt |
HSS Helsingfors Sägelsällskap |
2 |
6 |
8 |
(13) |
1 |
3 |
33 |
20 |
3rd |
29er |
SWE |
1671 |
Elly Andersson |
Rebecka Netzler |
BKSS |
3 |
4 |
5 |
(8) |
3 |
5 |
28 |
20 |
49er
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
R7 |
Total |
Nett |
1st |
49er |
SWE |
1123 |
Victor Bergström |
Victor Västernäs |
GKSS Göteborgs Kungliga Segelsällskap |
1 |
3 |
1 |
2 |
(4) |
2 |
3 |
16 |
12 |
2nd |
49er |
SWE |
1219 |
Carl p Sylvan |
Otto Hamel |
GKSS |
3 |
5 |
2 |
1 |
(6) |
1 |
1 |
19 |
13 |
3rd |
49er |
SWE |
1190 |
Fritiof Hedström |
Jonatan Bergström |
GKSS göteborgs kungliga segelsällskap |
(5) |
1 |
3 |
3 |
1 |
3 |
2 |
18 |
13 |
49er FX
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
R7 |
Total |
Nett |
1st |
49erFX |
FIN |
404 |
Noora Ruskola |
Camilla Cedercreutz |
NJK |
1 |
1 |
1 |
(4) |
4 |
1 |
1 |
13 |
9 |
2nd |
49erFX |
SWE |
1184 |
Hanna Klinga |
Casper Arvefors |
GKSS |
3 |
2 |
(4) |
2 |
1 |
2 |
2 |
16 |
12 |
3rd |
49erFX |
SWE |
1318 |
Johanna Sommarlund |
Sofie Düring |
KSSS |
2 |
3 |
2 |
3 |
3 |
(4) |
3 |
20 |
16 |
F18
Rank |
Class |
Nat |
SailNo |
Boat |
HelmName |
CrewName |
Club |
R1 |
R2 |
R3 |
R4 |
R5 |
R6 |
R7 |
R8 |
R9 |
R10 |
Total |
Nett |
1st |
F18 |
SWE |
48 |
Sweden Racing |
Tim Shuwalow |
Karin Berg |
KSSS |
1.0 |
2.0 |
1.0 |
1.0 |
1.3 RDG |
(4.0) |
10.3 |
6.3 |
||||
2nd |
F18 |
AUS |
888 |
C2 |
Tomas Westergren |
KSSS |
2.0 |
3.0 |
2.0 |
(5.0) |
2.0 |
2.0 |
16.0 |
11.0 |
|||||
3rd |
F18 |
S |
71 |
Old guys rule |
Mathias Söderström |
KSSS |
4.0 |
(6.0) |
3.0 |
4.0 |
1.0 |
1.0 |
19.0 |
13.0 |
Fler resultat, bilder och info finner ni på KSSS.se